Kuva: Opa Latvala

Kuka olet ja mistä tulet?  

Valmistuin lokakuussa 2024 oikeustieteen maisteriksi ja siirryin nykyiseen tehtävääni asianajotoimistosta. Liikejuridiikan ihmeellinen maailma tuli opintojen aikana suoritetuista harjoitteluista hyvin tutuksi. 

Mikä sai sinut hakemaan Ekonomeille töihin?  

Aiemmassa työnkuvassani käsittelin työoikeutta työnantajan näkökulmasta. Kiinnostukseni työoikeutta kohtaan alkoi kuitenkin omien oikeuksieni puolustamisesta työntekijänä, joten halusin kehittää osaamistani myös työntekijän edunvalvonnassa. 

Mikä fiilis jäi ensimmäisestä työviikosta?  

Todella positiivinen fiilis! Työkaverit ovat ottaneet minut hyvin mukaan porukkaan ja työtehtävät vaikuttavat mielenkiintoisilta. Toimistolle on ollut todella kiva tulla, ja myös oman ydintiimin ulkopuolella on ollut hauska tutustua muihin toimiston tyyppeihin. Täällä on matala kynnys pyytää apua niin vaikeammissa kuin vähemmän vaikeissa kysymyksissä, ja uskon tämän olevan erinomainen paikka omalle ammatilliselle kehitykselle. 

Mikä sinua motivoi työssäsi?    

Monipuolisuus ja mahdollisuus jatkuvasti kehittää omaa osaamistani innostavat minua. Myös työn merkityksellisyys ja se, että pääsee auttamaan, inspiroivat työntekoa. Vanhana joukkuepelaajana pidän hyvää tiimihenkeä lisäksi tärkeänä motivaation lähteenä. 

Jos olisit fiktiivinen hahmo, niin mikä olisit?  

Jos olisin fiktiivinen hahmo, olisin ehdottomasti Pikku Myy. Pikku Myy on rohkea, itsenäinen ja suorapuheinen hahmo, joka ei pelkää sanoa mielipidettään ja tarttua haasteisiin. Hän on myös lojaali ystävä ja osaa nauttia elämän pienistä iloista. Pikku Myyn asenne ja elämänilo tekevät hänestä inspiroivan hahmon, johon on helppo samaistua.